Media

Facebook inwigiluje, czyli Polska sto lat za Niemcami

Wczoraj na plaży, w czasie rozmów poważniejszych niż ‚Stary, nie zrobisz salta z pomostu, no way!’, kuzyn opowiedział mi, jak zmienili sposób oznaczania ludzi na Facebook.

Opowiedz nam o sobie, przyda Ci się to

Nie od dziś wiadomo, że Facebook to kopalnia informacji o nas samych. Niedawno weszły opcje dodawania WSZELAKICH informacji o sobie. Co czytałeś, co oglądałeś, co jadłeś, gdzie byłeś, jak długo byłeś, gdzie się meldowałeś, kogo posuwałeś itd. Kiedyś robiły to organizacje typu CIA/NKWD, teraz ludzie podają dane dobrowolnie.

Wchodzę ostatnio na fejsa na telefonie, a tam ,,Strony proponowane”, czy inne cholerstwo. Wszystkie z nich były powiązane z tym, co mam w lajkach. Np. jeśli mam AC/DC, to wyskoczyło mi do polubienia Airbourne. Jeśli mam keczup Pudliszki, to wyskoczył mi profil Tortex. Tylko nie wiem dlaczego wyskoczył mi profil Durex Polska. Może za dużo pisałem kogo posuwałem?

Średnia opcja z tymi reklamami, mocno nietrafione.

Oznaczenie ludzi na fejsie? Zrobimy to za Ciebie! :)

Ostatnio kuzyn dodawał jakieś zdjęcie, na którym było pełno ludzi i Facebook automatycznie zapodał mu propozycje kto to może być. Skumajcie to – automatycznie. Czyli gdzieś tam, u Marka Zuckerberga, jest baza danych o ludziach, która na podstawie kilkunastu zdjęć, ma już na tyle wyrobiony ryj danego człowieka, że może ją od razu rozpoznać na innych zdjęciach.

Po wrzuceniu zdjęcia z koncertu, w folderze Nieoznaczone (To te zdjęcia, na których fejs widzi ludzi, ale nie jest do końca pewny kto to) mamy miliardy znaczników do dodania. Za to na zdjęciach z libacji najczęściej nie widzi twarzy w ogóle. Do przemyślenia.

Jakieś pół roku temu czytałem, że ktoś w Niemczech wygrał sprawę w sądzie i usunęli u nich tę funkcję z Facebooka. Gdy to czytałem, nie do końca wiedziałem o co chodzi, bo przecież takiej funkcji nie ma. Teraz już wiem, z półrocznym opóźnieniem. A śladem Niemiec, które ograniczyły sobie inwigilacje na Facebooku, pójdziemy najprędzej za kilka lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.