Media

Przepis na piosenkę idealną

Chciałbyś stworzyć piosenkę idealną, której będą słuchały miliony? Nic prostszego, łap skuteczny przepis.

Ostatnio trafiłem na piosenkę, której licznik odwiedzin w przeciągu dwóch dób z niespełna tysiąca zmienił się w osiem milionów. Nie ma jakiegoś porywającego tekstu, niesamowitego wokalu, ani aranżacji porównywalnej do mojego ukochanego AC/DC. Ale ma w sobie kilka szczegółów, które ma jedyna na świecie piosenka przekraczająca właśnie 1,7 miliarda odsłon ;)

 

Tekst

Weź dziesięciu przypadkowych znajomych i zapytaj o czym jest Gangnam Style. Obstawiam, że może jeden z nich będzie kojarzył o co tam właściwie chodzi.

Prawda jest taka, że w tego typu piosenkach tekst nie jest istotny. Jakby był to nawet zlepek samogłosek w języku japońskim, to i tak szło by tego słuchać. W piosenkach, które szybko generują odwiedziny (I przy tam hajs) liczy się coś zupełnie innego.

Coś, co zostaje na zawsze w pamięci

Gdy pierwszy raz obejrzałem Gangnam Style (Miało dopiero jakieś 10 milionów, więc trochę hipstersko), pierwsze co zauważyłem, to azjata z charyzmą większa od Putina i Obamy razem wziętych. I jego taniec. Do teraz nie wiem, czy to taniec, czy wizualizacja jazdy na koniu, ale fakt faktem – zostaje w pamięci.

Tak samo jest z piosenką, którą znalazłem ostatnio. Ludzie przebrani za zwierzęta, wyrazy dźwiękonaśladowcze, które zapamiętuje się za pierwszym odsłuchem (Gering-ding-ding-ding) i wykonawca, który jest mniej charyzmatyczny od PSY, ale też daje rade.

Pomijam fakt, że muzyka również musi być charakterystyczna. Taka, którą się przez przypadek przez cały dzień nuci, a nocą tańczy do tego w klubie. No, wiecie o czym mówię.

Pieprznięcie przed refrenem

Pierwsze co rzuca się w oczy (Uszy?) przy obu piosenkach to swoiste pieprznięcie przed refrenem. Na każdej imprezie, gdy leci Gangnam Style, każdy czeka właśnie na ten moment. Tak, maluszku, wiesz o czym mówię. OPPA GANGNAM STAJL.

Teraz, na każdej imprezie będzie się czekało na WHAT DOES THE FOX SAY. Zobaczycie, że Ylvis podzieli sukces Psy. Nie odtworzy go, bo na drugiego Psy nie ma miejsca na naszej planecie, ale spokojnie zajmie wysokie miejsce w topce youtube.

Przepis już macie, teraz tylko wykorzystać. Ja tego nie zrobię, bo mój talent muzyczny to mniej więcej ten poziom:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.